Zygmunt Białas Zygmunt Białas
168
BLOG

1. Życie dra Ratajczaka

Zygmunt Białas Zygmunt Białas Polityka Obserwuj notkę 3

Doktor historii Dariusz Ratajczak, którego zwłoki znaleziono 11 czerwca br. w samochodzie na parkingu w Opolu, mówił: "Każdy szanujący się historyk jest z natury rzeczy rewizjonistą. Bo zadaje sobie pytania: czy aby na pewno?" Spróbujmy pójść za jego wskazówką i zadać kilka pytań dotyczących życia i śmierci człowieka noszącego przez dziesięć lat piętno kłamcy oświęcimskiego. Ale może zaczniemy od początku.

Dr Dariusz Ratajczak urodził się w 1962r. w Opolu. Był synem znanego adwokata Cyryla Ratajczaka, który w czasach PRL-u bronił braci Kowalczyków oskarżonych o wysadzenie auli WSP w Opolu. Dariusz ukończył kierunek historii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, po czym podjął pracę naukowo-dydaktyczną na Uniwersytecie Opolskim. W 1997r. obronił pracę doktorską, której promotorem był prof. Stanisław Nicieja. Jako młody pracownik naukowy i nauczyciel akademicki zdobył sobie szacunek i uznanie przełożonych oraz sympatię i zainteresowanie przedmiotem wśród studentów.

Wiosną 1999r. wydał w nakładzie własnym stustronicowy zbiór esejów pt. "Tematy niebezpieczne". Znalazła się tu także licząca cztery strony praca "Holocaust to mit?" Zacytujmy krótki fragment:

"Od połowy lat 70-tych holocaust, traktowany jako religia, jako coś wyjątkowego, nie mającego precedensu w dziejach świata, zaczyna spotykać się z odporem ze strony historyków -rewizjonistów.

Krytykują oni nie tylko jego wyjątkowość, ale także rewidują dotychczasową wersję wydarzeń. Innymi słowy poddają rewizji oficjalnie podawaną liczbę Zydów zgładzonych podczas wojny, a także sposoby ich uśmiercania.

W rozwoju rewizjonizmu holocaustu, po wcześniejszych wystąpieniach Paula Rassiniera (ten więzień Buchenwaldu i Dory zakwestionawał jako pierwszy istnienie komór gazowych w obozach koncentracyjnych) i prof. Roberta Faurissona (za głoszenie poglądów, że oficjalna wersja eksterminacji Żydów jest nieprawdziwa "wyleciał" z pracy na Uniwersytecie w Lyonie. Potem miał sprawy sądowe i kłopoty z różnymi postępowymi "bombiarzami" - typowy to sposób rozprawiania się z rewizjonistami; doświadczył tego również autor "Wojny Hitlera" - David Irving), przełomem stała się sprawa kanadyjskiego rewizjonisty Emsta Zuendela. W 1985 roku postawiono go przed sądem za wydanie broszury autorstwa Richarda Verralla "Czy naprawdę zginęło 6 milionów Żydów?"

Jeden egzemplarz "Tematów niebezpiecznych" z własnoręczną dedykacją doktora otrzymuje też jego promotor, prof. St. Nicieja, ówczesny rektor uniwersytetu. Po miesiącu nastąpił medialny atak ze strony "Gazety Wyborczej", która domagała się usunięcia D. Ratajczaka z uczelni.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka