Komentuj, obserwuj tematy,
Załóż profil w salon24.pl
Mój profil
Zygmunt Białas Zygmunt Białas
1386
BLOG

Koniec supermocarstwa. USA nie będą już dominować

Zygmunt Białas Zygmunt Białas Polityka Obserwuj notkę 85

Stany Zjednoczone tracą status supermocarstwa. Pod względem gospodarczym musiały już oddać pierwszeństwo Chinom. Także ich geopolityczny wpływ traci na znaczeniu.

Minął już czas jednobiegunowego porządku świata - mówią analitycy międzynarodowych banków. - Historia nauczyła nas, że hegemoniczne potęgi, które postawiły tylko na siłę militarną, chylą się ku upadkowi. Także w "zglobalizowanym" świecie działa zasada: "It's the economy, stupid!"

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/wp-content/uploads/2014/11/53419889-e1415404148497.jpg

W historii były zawsze fazy, w których jeden naród dominował politycznie i gospodarczo nad resztą świata. Aż do początków XX wieku była Wielka Brytania decydującym supermocarstwem. Nastąpił burzliwy czas dwóch wojen światowych, z których wyłoniły się USA i ZSRR jako nowe superpotęgi. Od chwili upadku Związku Radzieckiego pozostały Stany Zjednoczone jedynym supermocarstwem

Międzynarodowe banki odsuwają teraz na bok hipotezę roboczą, zakładającą przewodnictwo USA. Analitycy Saxobank i Deutsche Bank są zgodni i twierdzą, że jednobiegunowy świat jest zakończony przez szybko rozwijające się Chiny. "USA tracą swą pozycję jako dominujące mocarstwo i historia uczy, że podczas takich przełomów wzrastają geopolityczne napięcia" - stwierdza szef analityków z Deutsche Bank.

 http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/wp-content/uploads/2014/10/De-Dollarization-Zerohedge.jpg

W 1950 roku żyło w Chinach 29% ludności świata, ale udział tego państwa w gospodarce światowej wynosił zaledwie 5%. W USA było dokładnie odwrotnie: 8% ludności wytwarzało 28% dochodu na Ziemi. Teraz po ponad 60 latach jesteśmy świadkami globalnego przełomu.

"Nowy porządek świata oznacza zmniejszenie dominacji Stanów Zjednoczonych, stopniowe osłabianie się dolara jako dominującej waluty i wzmocnienie stref handlu poza USA i Europą" - mówi analityk z Saxobank.

"Udział USA w światowym produkcie spadł poniżej poziomu 20%, który to poziom traktowany jest jako wskaźnik dominacji gospodarczej - dodaje analityk z Deutsche Bank. - Z gospodarczego punktu widzenia żyjemy już w dwubiegunowym świecie, w którym USA i Chiny kontrolują ponad jedną trzecią gospodarki światowej".

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/wp-content/uploads/2014/10/Weltwirtschaft.jpg

Tak więc polityczna sytuacja zmieniła się znacząco w ostatnich pięciu latach. Nie tylko dlatego, że gospodarka Chin rozwija się wyraźnie szybciej od amerykańskiej. Także dlatego, że geopolityczny wpływ USA maleje. Stany Zjednoczone uczestniczą w rabunkowych konfliktach w Iraku i Afganistanie, podczas gdy tworzą się nowe sojusze przeciw USA, które to państwo nie jest już w stanie rozwiązać samodzielnie konfliktów, jak pokazują to wyraźnie ostatnie wydarzenia na Ukrainie, w Syrii czy w Iraku.

Chiny i Rosja budują tymczasem silne antyamerykańskie i antydolarowe przymierze. Chiny zwiększają też swą obecność w Afryce i w Europie Południowej przez rozbudowę infrastruktury.

"Właśnie znajdujemy się w bardzo rzadkim w historii momencie - w momencie upadku supermocarstwa" - podsumowuje analityk z Deutsche Bank.

Przetłumaczył (fragmenty): Zygmunt Białas

Link do niemieckiej wersji:  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/11/08/das-ende-einer-supermacht-die-usa-koennen-die-welt-nicht-mehr-dominieren/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka