Komentuj, obserwuj tematy,
Załóż profil w salon24.pl
Mój profil
Zygmunt Białas Zygmunt Białas
652
BLOG

Chiny doganiają Europę w rozwoju badań naukowych

Zygmunt Białas Zygmunt Białas Polityka Obserwuj notkę 31

Chiny wyprzedzą w tym roku Unię Europejską w rozwoju badań naukowych. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zakłada, że już w 2019r. kraj ten prześcignie też USA.

Minęły już czasy, w których Chińczycy kopiowali tylko europejskie i amerykańskie technologie. W 2012r. Pekin wydał 257 mld dolarów na badania, podczas gdy państwa UE 282 mld. Chińska gospodarka była zatem tak samo intensywna w zakresie nauki jak europejska, jeśli weźmiemy pod uwagę proporcje tych wydatków do globalnych dokonań gospodarczych.

China hat in den Jahren 2008 bis 2012 seine Forschungs- und Entwicklungsausgaben verdoppelt. (Foto: dpa)

W latach 2008 - 2012 Państwo Środka podwoiło swe nakłady na naukę i postęp techniczny, podczas gdy w UE i USA wzrosły te wydatki nieznacznie. Udział krajów OECD w inwestycjach naukowo - technicznych obniżył się więc z 90 do 70% w ostatnich dziesięciu latach.

Rezultaty są widoczne w liczbie patentów i publikacji naukowych. USA są jednak ciągle dobre w pozycji uniwersytetów oraz w technologii informacyjno - komunikacyjnej, jak i w biotechnologii.

Jedną z przyczyn słabego rozwoju badań jest w wielu krajach OECD ogólnie obniżona skłonność przedsiębiorstw do inwestowania. W wielu europejskich krajach firmy są niepewne działań z powodu kryzysu finansów. Chcą przeczekać i wstrzymują inwestycje.

Nakłady na rozwój nauki i techniki przedstawiają się jednak różnie w krajach europejskich. Niemcy osiągnęły swój cel, wydając 3,0% PKB na badania naukowe. Jedna trzecia pochodzi z budżetu państwa, a dwie trzecie z prywatnych przedsiębiorstw. Także Austria i Szwajcaria osiągają zbliżone do niemieckich wartości.

W innych krajach jest gorzej, np. we Francji (2,3%), Holandii (2,2%), w Wielkiej Brytanii (1,7%), Polsce (1,5%), Hiszpanii (1,3%) czy we Włoszech (1,3%). Dla porównania: w Chinach przeznaczono w 2012 roku 2,0% PKB na badania naukowo - techniczne, co zyskuje na znaczeniu, gdy weźmiemy pod uwagę szybki rozwój gospodarczy tego państwa.

Przetłumaczył: Zygmunt Białas

Link do niemieckiej wersji:  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/11/16/china-ueberholt-europa-bei-forschung-und-entwicklung/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka