Komentuj, obserwuj tematy,
Załóż profil w salon24.pl
Mój profil
Zygmunt Białas Zygmunt Białas
1711
BLOG

Amerykańscy najemnicy Blackwater na Ukrainie

Zygmunt Białas Zygmunt Białas Polityka Obserwuj notkę 97

"Ukraina nie posiada środków finansowych na to, by prowadzić długotrwałą wojnę na wschodzie kraju" - mówi polityk niemiecki Michael Lüders.

 Ende November 2014 besuchte US-Vizepräsident Joe Biden den ukrainischen Präsidenten Petro Poroschenko und sicherte ihm Militär-Hilfen zu. (Foto: dpa)

Wiceprezydent USA Joe Biden odwiedził w końcu listopada ub.r. prezydenta Poroszenkę i przyznał mu pomoc wojskową

Niemiecki polityk i doradca gospodarczy Michael Lüders mówi w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Phoenix, że ukraiński rząd jest jednoznacznie zdecydowany na militarne rozwiązanie problemów na wschodzie kraju.

"Można przypuszczać, że Kijów nie sam podjął tę decyzję - twierdzi Lüders. - Ukraina nie posiada środków finansowych na to, by prowadzić długotrwałą wojnę na wschodzie kraju".

Według rozmówcy "w akcjach na Ukrainie bierze też udział 500 najemników prywatnej armii US-Academi, znanej głównie z wcześniejszej nazwy Blackwater, której żołdacy byli wysyłani do Iraku.

Mamy więc nie tylko Rosjan, walczących po stronie separatystów, ale też najemników po stronie rządu kijowskiego. To idzie w niebezpiecznym kierunku. Jest przecież oczywiste, że może nastąpić eskalacja i ten konflikt może wyjść poza kontrolę, jeśli strony - rosyjska czy ukraińska - będą uważać, że mogą postawić na całkowite zwycięstwo".

"Mam wrażenie - kontynuuje Michael Lüders - iż Europejczycy zaczynają powoli rozumieć, że interesy USA na Ukrainie niekoniecznie są tożsame z interesami Europy. Zaostrzenie stosunków z Rosją ma swe negatywne konsekwencje ekonomiczne. Gospodarcza wymiana między Niemcami i Rosją w wyniku sankcji zmniejszyła się o ponad połowę w ciągu ubiegłego roku, czyli o około 40 miliardów euro.

Jeśli ma się przed oczyma fakt, że Amerykanie tradycyjnie prowadzili relatywnie niewielki handel z Rosją, to jest to ubytek rzędu około 8 miliardów dolarów. W takim razie jest oczywiste, że Niemcy, jak i inne europejskie państwa, mające ścisłe kontakty handlowe z Rosją, są dotknięte boleśnie".

Ponadto nie jest jasne, co dzieje się z kredytami, które płyną na Ukrainę. "W ostatecznym rachunku Europejczycy ponoszą w większym stopniu koszty pomocy gospodarczej dla Ukrainy. Ta pomoc jednak - jak się wydaje - jest beczką bez dna. Nie ma żadnej kontroli, co dzieje się z przekazanymi środkami.

Nie brakuje w każdym razie pieniędzy na prowadzenie wojny, podczas gdy rząd w Kijowie wstrzymał wszystkie płatności dla ludności na wschodzie kraju" - podsumował Michael Lüders.

 

Przetłumaczył: Zygmunt Białas

Link do niemieckiej wersji:  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/01/22/ukraine-russische-soldaten-und-blackwater-soeldner-kaempfen-gegeneinander/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka