Zygmunt Białas Zygmunt Białas
3077
BLOG

Co się dzieje w USA - 18.07.2016.

Zygmunt Białas Zygmunt Białas Polityka Obserwuj notkę 4

Michael Hudson: "Millions Around the World Fleeing from Neoliberal Policy" ("Miliony ludzi na świecie uciekają przed neoliberalną polityką"):

https://www.youtube.com/watch?v=XiN1vpescBc

Przekład z języka angielskiego:

Sharmini Peries:  Po dekadach rozmontowywania programów socjalnych i utrzymywania wysokiej stopy bezrobocia nie jest niespodzianką, że wzrosła śmiertelność w naszym kraju. Zespół badawczy z Uniwersytetu Columbia oszacował, że 875 tysięcy zgonów w 2000 roku w Stanach Zjednoczonych może być przypisanych działaniu czynników społecznych, związanych z ubóstwem i nierównością społeczną.

Zgodnie ze statystykami rządowymi 2,45 mln Amerykanów zmarło w 2000 roku; oznacza to, że pogorszenie warunków socjalnych było odpowiedzialne za 36% zgonów w tym roku. Do przedyskutowania tego zjawiska dołącza do nas Michael Hudson, profesor ekonomii z Uniwersytetu w Missouri Kansas City (…). Michael, co wynika z tego badania o przyczynach zgonów w Ameryce?

 

Co się dzieje na świecie - 18.07.2016.

 

Michael Hudson: Badanie to doprowadziło do prawie identycznych konkluzji do tych, które znamy z Rosji czy z Grecji. Przyczyną wzrostu śmiertelności jest neoliberalna polityka gospodarcza, neoliberalna polityka handlowa, polaryzacja dochodów i powszechne zubożenie społeczeństwa.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku wzrosła śmiertelność populacji, skróciła się oczekiwana długość życia:  https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczekiwana_d%C5%82ugo%C5%9B%C4%87_%C5%BCycia  - standardy zdrowotne uległy pogorszeniu w trakcie całej administracji Jelcyna, aż prezydent Putin objął władzę i ustabilizował sytuację. Putin potem powiedział, że zniszczenia spowodowane w kraju przez neoliberalną politykę gospodarczą zabiły więcej Rosjan niż zginęło w trakcie całej II wojny światowej, a było to wtedy 22 miliony ludzi. Takie są rozmiary dewastacji, spowodowanej przez polaryzację społeczną. To samo w Grecji. W ciągu ostatnich pięciu lat zmniejszyła się oczekiwana długość życia Greków, częściej chorują, szybciej umierają.

Prawie wszyscy brytyjscy ekonomiści z końca XVIII wieku mówili, że jeśli akceptujemy powszechne ubóstwo i transfer bogactwa do małej grupy, to skutkiem jest krótsze życie i emigracja. Ludzie emigrują z krajów, które prowadzą politykę trudnego pieniądza, politykę przyjazną pożyczkodawcom. W tym czasie Anglia przyjmowała imigrantów do swojego przemysłu, bo inne kraje tkwiły jeszcze w systemie postfeudalnym i wypychały ludzi za granicę.

Rosja doświadczyła olbrzymiej fali emigracji wykwalifikowanych pracowników, głównie do Niemiec i Stanów Zjednoczonych, szczególnie informatyków. Grecja doświadcza emigracji pracowników. Kraje nadbałtyckie zanotowały prawie 10-procentowy spadek populacji w ostatniej dekadzie z powodu emigracji; to też jest skutek neoliberalnej polityki gospodarczej.

Pytanie: przy kurczącej się oczekiwanej długości życia, polaryzacji dochodów, pogorszeniu się stanu zdrowia, gorszemu odżywaniu, gdzie Amerykanie będą emigrować? - Nikt tego nie wie. Nie ma dla nich miejsca za granicą, bo nie mówią w obcych językach. Rosjanie, Grecy, Europejczycy muszą się uczyć angielskiego w szkole i mogą się znaleźć w innych krajach (przypis: Amerykanie często również znają angielski). Nikt nie wie, gdzie pojadą Amerykanie.

 

Co się dzieje na świecie - 18.07.2016.

Nie każdy jest bogaty w USA

Co gorsza, mamy Transpacyficzne Porozumienie Handlowe, a po drugiej stronie analogiczną umowę transatlantycką. Mówi się, że prezydent Obama zamierza przyspieszyć podpisanie umowy transpacyficznej dla przyznania większej swobody korporacjom, dla zapobieżenia podwyższenia standardów ochrony środowiska w Azji, podwyższenia standardów zdrowotnych, zapobieżenia wprowadzenia ostrzeżeń o szkodliwości palenia papierosów czy spożywania niskiej jakości żywności. Obama chce to przyspieszyć już po wyborach, a Republikanie z nim współpracują. (…) Republikanie także chcą ratyfikacji porozumień handlowych (transpacyficznej i transatlantyckiej), które znacznie zwiększą bezrobocie, zwłaszcza wśród robotników przemysłowych z terenów zurbanizowanych i przekształcą te tereny w kupę złomu.

Mówią też o październikowej czy wczesnolistopadowej niespodziance; to ostatni moment, kiedy Obama może rozpocząć wojnę z Rosją. Steven Cohen i inni mówią, że to będzie niebezpieczny czas. Kiedy wprowadzili broń atomową do Rumunii, prezydent Putin powiedział, że Amerykanie przekroczyli czerwoną linię, odpowiedzią może być tylko użycie bomby atomowej. Jeśli mamy takie niebezpieczeństwo, pochodzące nie tylko z własnej kurczącej się populacji, istnieje duża szansa na wybuch wojny.

Obama wykonał już krok do przodu, Hillary Clinton już niemalże ogłosiła, że sekretarzem stanu zostanie Viktoria Nuland, a ona jest główną osobą, wspierającą ukraiński faszyzm po kijowskim Majdanie. To wszystko wygląda nieciekawie. Jeśli chcesz się zorientować, gdzie zmierza Ameryka z demograficznego punktu widzenia, spójrz na Grecję, Łotwę, Rosję a także na Anglię.

Doktor Miller przeprowadził badania na temat zdrowia i długości życia, i ustalił, że wysokość dochodów jest pozytywnie skorelowana z oczekiwaną długością życia. Im niższe dochody osiąga dana grupa społeczna, tym krócej żyje. To jest bardzo ważne w kontekście obecnej debaty o systemie ubezpieczeń społecznych, o wydłużeniu wieku emerytalnego z powodu wydłużenia się życia. Kto żyje dłużej w Ameryce? - Dłużej żyją bogaci, ludzie zarabiający 30 czy 50 tysięcy dolarów rocznie wcale dłużej nie żyją. Chodzi więc o to, jak uniknąć płacenia ubezpieczeń społecznych za mało zarabiających, za klasę pracującą, za klasę średnią, które umierają szybciej, i zapłacimy tylko za bogaczy, którzy żyją dłużej.

Nikt nie podjął zagadnienia zależności pomiędzy długością życia a klasą społeczną w debacie na temat podwyższenia wieku emerytalnego, aby 'oszczędzić' na ubezpieczeniach społecznych. Oszczędzanie na ubezpieczeniach społecznych oznacza uniknięcie podwyższenia podatków dla bogaczy, wtedy nie trzeba dopłacać do ubezpieczeń społecznych z budżetu państwa, co oczywiście musiałoby prowadzić do podwyżek podatków nie tylko dla biednych, ale także dla bogatych (…).

Przetłumaczył: Tomasz Cukiernik

* * * * * * *

Prof. Michael Hudson był przedstawiony parę dni temu w notce, link:
http://zygmuntbialas.blog.pl/2016/07/15/jak-zachod-oszwabil-grecje-15-07-2016/

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka