Zygmunt Białas Zygmunt Białas
3394
BLOG

Co się dzieje w Federacji Rosyjskiej - 15.08.2016.

Zygmunt Białas Zygmunt Białas Polityka Obserwuj notkę 16

Pisze bloger i tłumacz 1abezmetki:  Przedstawiam poniżej tłumaczenie artykułu Paula Craig’a Roberts’a i Michaela Hudsona. Uważam, że jest to ważny prognostyk zasadniczych zmian w nawigacji rosyjskiej polityki. Wspomniani autorzy, – wydaje się – wiedzą, co w trawie piszczy. Są tu osoby, którym doskwiera moje trzeźwe widzenie rosyjskiej rzeczywistości. Odpowiem im krótko: „Jeśli jest tak dobrze, to czemu jest tak źle”? W przyszłości zamierzam podrążyć ten temat. ”Tia..nu pagadi…”.

—————————————————

Paul Craig Roberts i Michael Hudson: Rząd Rosyjski, rozważa zakwestionowanie polityki neo-liberalnej

Wiele raportów wskazuje nam, że rząd rosyjski rozważa zakwestionowanie polityki neo-liberalnej, która przysłużyła się tak źle Rosji od czasu upadku Związku Radzieckiego. Gdyby Rosja przyjęła inteligentną politykę gospodarczą, jej ekonomia byłaby znacznie dalej niż to jest dzisiaj. Uniknięto by ucieczki większości kapitału na Zachód, polegając na samofinansowaniu.

 

http://gorod.tomsk.ru/uploads/11809/1227106363_1.jpg

 

Waszyngton wykorzystał przewagę nad zdemoralizowanym rządem rosyjskim, czekającym w postradzieckiej erze na waszyngtońskie wskazówki. Będąc tej myśli, że rywalizacja pomiędzy tymi dwoma krajami wygasła z radzieckim upadkiem, Rosjanie powierzyli Amerykanom doradztwo w modernizacji rosyjskiej ekonomii, ufając w skuteczność amerykańskich idei. Zamiast tego Waszyngton nadużył zaufania i osiodłał Rosję polityką ekonomiczną, zamierzoną na wyzucie z rosyjskich wartości ekonomicznych i przekazanie zagranicy statusu własności.

Wciągając Rosję w pułapkę akceptacji kapitału zagranicznego i narażając rubel na skutki spekulacji monetarnej, Waszyngton stworzył warunki do zapewnienia destabilizacji Rosji przez odpływ kapitału i ataki na kurs wymiany rubla. Jedynie rząd nieświadomy zamiarów neokonserwatystów, obliczonych na amerykańską hegemonię nad światem, byłby zdolny do wystawienia swojej ekonomii na tego rodzaju obcą manipulację.

Sankcje, jakie narzucił Waszyngton, zmuszając Europę do ich wprowadzenia wobec Rosji, wskazują, jak neoliberalna ekonomia działa na szkodę Federacji Rosyjskiej. Ich wezwania do wprowadzenia wysokich stóp procentowych i finansowej ascezy utopiły, bez racjonalnego uzasadnienia, rosyjską gospodarkę. Rubel został znokautowany przez ucieczkę kapitału, co spowodowało, że Bank Centralny roztrwonił rosyjskie zagraniczne rezerwy walutowe w zamiarze wspomagania rubla, ale co w istocie wspomogło ucieczkę kapitału.

 

http://188.166.13.47/wp-content/uploads/2015/01/TF9H5J4GS3WYDMPQ-700x466.jpg

 

Nawet Władymir Putin znajduje romantyzm w idei globalnej ekonomii, do której każdy kraj miałby równy dostęp. Ale problemy wynikające z polityki neoliberalnej zmusiły go, aby zwrócić się ku importom zastępczym w zamiarze zmniejszenia uzależnienia gospodarki rosyjskiej od importu(?!). To spowodowało, że Putin zdał sobie sprawę, że jeśli Rosja ma jedną nogą wdepnąć w zachodni porządek ekonomiczny, to drugą nogą musi wejść w alternatywny porządek ekonomiczny współ-konstruowany z Chinami, Indiami i byłymi republikami radzieckimi z Azji Centralnej.

Ekonomia neoliberalna zaleca politykę uzależnienia od pożyczek zagranicznych i obcych inwestycji. Taka polityka powoduje zadłużenie walutowe i przywłaszczenie rosyjskich zysków przez zagranicę. Tak przedstawiają się perspektywy dla kraju zadeklarowanego przez Waszyngton, jako stanowiący ‚egzystencjalne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych’.

Ekonomiczny establishment, powołany przez Waszyngton dla Rosji, jest neoliberalny. Najbardziej widoczni to szefowa Banku Centralnego Elwira Nabiullina, minister rozwoju ekonomicznego Alieksiej Ułukajew, a także obecny i były minister finansów, Anton Siluanow i Alieksiej Kudrin – to doktrynalni neoliberałowie. Ta ‚paczka’ chciała kontrolować rosyjski deficyt budżetowy przez sprzedaż własności publicznej obcokrajowcom. Gdyby kontynuowali dłużej, to ich polityka umożliwiłaby Waszyngtonowi skuteczniejszą kontrolę rosyjskiej ekonomii.

 

http://thesaker.is/wp-content/uploads/2014/09/1403894101_Kreml-otkrestilsya-ot-slov-Glaz-eva-nazvavshego-Poroshenko-nacistom-300x240.jpg

Siergiej Głaziew

W opozycji do tej kolekcji quasi-ekonomistów stoi Siergiej Głaziew. Za jego sojuszników uważa się Borysa Titowa i Andrieja Klepacha. Ta grupa rozumie, że polityka neoliberalna czyni Rosję podatną na destabilizację przez Waszyngton, jeśli USA zechcą ukarać rząd rosyjski, gdy okaże on krnąbrność wobec amerykańskiej polityki zagranicznej. Ich program to promocja Rosji samowystarczalnej w zamiarze zapewnienia ochrony narodowej suwerenności i zdolności rządu do postępowania w narodowym interesie, a nie podporządkowania ich interesom Waszyngtonu. Model neoliberalny to nie model rozwojowy, lecz eksploatacyjny. Amerykanie charakteryzowali to jako traktowanie Rosji lub innych uzależnionych krajów jako rutynowe ‚rąbanie drewna i czerpanie wody’, co w przypadku Rosji oznaczało rabunek ropy, gazu, platyny i diamentów.

Samowystarczalność oznacza brak uzależnienia od importu lub od obcego kapitału inwestycyjnego w sytuacji, kiedy finanse mogłyby pochodzić z Banku Centralnego. To oznacza również nie prywatną, lecz publiczną własność strategicznych gałęzi gospodarki. Podstawowe usługi w zakresie infrastruktury powinny być dostępne w cenie kosztów, w oparciu o subsydia lub bezpłatnie, a nie oddane w ręce obce, dla ekstrakcji zysków monopolistycznych. Głaziew chce również, aby kurs wymiany rubla był ustalany przez Bank Centralny, a nie przez spekulantów na rynku walutowym.

 

http://ytimg.googleusercontent.com/vi/dW4YdqDiWPw/0.jpg

 

Ekonomiści neoliberalni nie przyznają, że rozwój ekonomiczny kraju wyposażonego w bogactwa naturalne, tak jak Rosja, może być finansowany przez Bank Centralny, tworzący pieniądz na pokrycie kosztów podejmowanych przedsięwzięć. Utrzymują oni, że takie podejście sprzyjałoby inflacji. Neoliberałowie zaprzeczają od dawna już ustalonemu faktowi, że w sensie masy pieniężnej jest bez znaczenia pochodzenie pieniędzy; czy z banku centralnego, banków prywatnych, pożyczek lub z zagranicy. Różnica sprowadza się do tego, że jeśli pieniądz pochodzi z banków prywatnych lub z zagranicy, to koszty muszą trafiać do banków-pożyczkodawców, a zyski muszą być dzielone z zagranicznymi inwestorami, co skutkuje kontrolą ekonomii.

Najwidoczniej rosyjscy neoliberałowie są niewrażliwi na zagrożenie dla Rosji ze strony Waszyngtonu i ich europejskich wasali. Zachód w oparciu o kłamstwa narzucił Rosji sankcje ekonomiczne. Ta polityczna demonizacja jest równie fikcyjna jak neoliberalna ekonomiczna propaganda. W oparciu o takie kłamstwa Waszyngton buduje koncentracje militarne i konstruuje bazy rakietowe na granicach rosyjskich i rosyjskich wodach. Waszyngton zamierza wywrócić byłe rosyjskie lub radzieckie prowincje i zainstalować wrogie reżimy, tak jak to ma miejsce na Ukrainie i w Gruzji. Rosja jest stale i narastająco demonizowana przez Waszyngton i NATO. Waszyngton ‚spolityzował’  nawet igrzyska olimpijskie, uniemożliwiając udział wielu rosyjskich atletów.

 

http://www.stihi.ru/pics/2014/09/24/6611.jpg

Wbrew tym otwarcie wrogim posunięciom wobec Rosji – rosyjscy neoliberałowie wciąż hołdują przekonaniu, że ekonomiczne dyskryminacje, do których wzywa Waszyngton, są w rosyjskim interesie, a nie w zamiarze przejęcia kontroli nad ich ekonomią. Uzależnianie losu Rosji od zachodniej hegemonii w tych warunkach mogłoby położyć kres rosyjskiej suwerenności.

——————————-


http://thesaker.is/paul-craig-roberts-and-michael-hudson-russian-government-is-reconsidering-the-neoliberal-policy/
Paul Craig Roberts and Michael Hudson: “Russian government is reconsidering the neoliberal policy”, August 11, 2016

———————————
Przetłumaczył: 1abezmetki
Przedruki dozwolone. Wyjątek – Neon24.
Bojkotuj Neon24!

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka